Romania Turistica | 100% Turism Romanesc



Promovăm unități de cazare și oferte de sezon

Zilele Sfântu Nicolae, Gheorgheni

Postat de romaniaturistica

Ultima modificare: 10.12.2018 21:57 De catre: administrator

Judet: HARGHITA

Localitate: MUNICIPIUL GHEORGHENI

Data inceput: 05.12.2018

Data final: 09.12.2018

Vizualizari: 1389

Data adaugarii: 30.11.2013

Zilele Sfântu Nicolae 2018, Gheorgheni

 

5 decembrie, miercuri

10:00 Cupa Minifotbal de Sfântu Nicolae ediția a VIII-a, sala de sport Basilides Tibor

16:00 Parada asociaţiilor şi fundaţiilor, Piața Libertății

17:00 Așteptarea episcopului Sfântu Nicolae și foc de artificii, scena în Piața Libertății

17:30 Concert Kowalsky meg a Vega, scena în Piața Libertății

18:00 Istoriografie română contemporană pe limbă maghiară: întâlnirea publicului cu editorul și traducătorul maghiar a lui Lucian Boia, Biblioteca Municipală Gheorgheni

18:00 Spectacol artistic Decembrie dezgheață inimi, sala de teatru a casei de cultură

22:00 One Micky Party, OneSes

 

6 decembrie, joi

10:00 Purtarea bebelușilor în familie, parohia Sfântul Ștefan

11:00 Pelerinajul Bisericii Sfântu Nicolae – Slujbă festivă, Biserica Sf. Nicolae

16:00 Garda Dezső: Principatul Transilvănean și Giurgeul – prezentare de carte, sala festivă a Gimnaziului Salamon Ernő

16:00 Cupa Sfântu Nicolae, ediția a V-a – Campionat de floorball, sala de sport Basilides Tibor

17:00 Gala de sport, sala de teatru a casei de cultură

17:00 Prezentarea cărții bolnavilor unitariane, casa de rugăciune unitariană

18:00 Degustare de vinuri cu Sike Tamás, Biblioteca Municipală Gheorgheni

19:00 Concertul artistului de țambal Herencsár Viktória, sala de festivă a Gimnaziului Salamon Ernő

19:00 Seară de tobe și percuție Tóni, sala de studio a casei de cultură

21:30 Havasi Hawaii cu György Laci și muzicienii, OneSes

23:00 Retro Party, OneSes

 

7 decembrei, vineri

11:00 Ședința festivă a Consiliului Local, sala de teatru a casei de cultură

16:00 Deschiderea expoziției de desene Istoria militară a națiunii noastreholul casei de cultură

17:00 Seral de ceaiuri Halasági Csibi Teaest și deschiderea expoziției de arte plastice a lui Kolumbán Barna Csongor,Yourlivingroom

18:00 Deschiderea expoziției de fotografii András Zsolt (Zümi) Anotimpuri și a expoziției de medalii Szabó Tamás Mesterveretek, casa de cultură, sala Karancsi Sándor

18:00 Maraton de aerobic, sala de sport Basilides Tibor

19:00 Elise Wilk: Frig (director: Leta Popescu), spectacolul Teatrului Figura Studio, sala de teatru a casei de cultură

19:00 Cină caritativă cu Erdélyi Róbert, Restaurantul Szilágyi

19:00 Vernisajul expoziției de arte plastice Căldura spiritului din creațiile lui Hellebrand Józsua și Burján Gál Enikő, Cafeneaua Centrál  

20:30 Poezii pe de o parte a feței, teatru vizual, sala de studio a casei de cultură

22:00 Dj Dark Party, OneSes

22:30 Concert Saiid (AKKezdet Phia), sala de studio a casei de cultură

00:00 Blackmamba Party, Yourlivingroom

 

8 decembrie, sâmbătă

9:00 Cupa Sfântu Nicolae – Campionat de hochei pe gheață U10, Patinoarul orăşean

10:00 Consurs culinar, strada Miron Cristea

10:00 Concurs de vin fiert, strada Miron Cristea

10:00-12:00 Concursul produselor tradiționale de industria cărnii, strada Miron Cristea

10:00 Concurs de aspicuri, strada Miron Cristea

Concerte pe scenă de la ora 11: Formația Barátos, Nistor Mihály și muzicienii, Formația Cika

10:00 Santa Claus Cup – Cupa de carate, sala de sport Basilides Tibor

11:00-15:00 Programe pentru copii, Sala de sport a Clubului Sportiv Şcolar

14:30 Anunțarea rezultatelor de produse tradiționale de industria cărnii și de aspicuri, scena din strada Miron Cristea

15:45 Brill Dance Group,  scena din strada Miron Cristea

16:00 Anunțarea rezultatelor concursurilor, scena din strada Miron Cristea

17:00 Expoziție din broderii domnești, casa Sándor (str. Nicolae Bălcescu, nr 17)

21:00 Seară de dans popular cu formațiile Cika și Barátos, Restaurantul Rozmaring

22:00 Concert Teddy Queen, sala de studio a casei de cultură

23:00 Concert Frozen cu Pál Csaba, OneSes

 

9 decembrie, duminică

9:00 Cupa Sfântu Nicolae – Campionat de baschet, sala de sport Basilides Tibor

9:00 Cupa Sfântu Nicolae ediția a IX-a – Concurs de șah, Colegiul Tehnic Batthyány Ignác

11:00 Biró Réka – Moșu Norbert-László: Pomul vieții (director: Csiki Zsolt), spectacolul Teatrului Figura Studio pentru copii, sala de teatru a casei de cultură

11:00 Forul de gastronomie, Restaurant Rozmaring

16:00 Spectacolul Ansamblului Folcloric Ördögborda, sala de teatru a casei de cultură

17:00 Prezentarea cărții Sándor Szilárd: Végül kisimul minden ránc, casa de rugăciune unitariană

18:00-19:30 Carnaval pe gheață, Patinoarul orăşean

19:15 Aprinderea lumânării de advent, Piaţa Libertăţii

20:00 Concert No Sugar, sala de teatru a casei de cultură

22:00 Seral de pian cu Mihály Csaba și muicienii, OneSes

0:00 Party, OneSes


Comentarii

Banner 728 X 90 px – 1 000 Ron/lună, ptr. contract de minim 3 luni