Romania Turistica | 100% Turism Romanesc



Promovăm unități de cazare și oferte de sezon

Festivalul Sighişoara Medievală

Postat de romaniaturistica

Ultima modificare: 28.07.2019 16:42 De catre: administrator

Judet: MURES

Localitate: MUNICIPIUL SIGHISOARA

Data inceput: 26.07.2019

Data final: 28.07.2019

Vizualizari: 2727

Data adaugarii: -

Festivalul de Artă Medievală "Sighișoara Medievală", ediția a XXV-a

 

Program Festivalul Sighisoara Medievala 2019

Vineri 26 Iulie 2019 

Piața Mare a Cetății
17:00 – Parada
18:00 – DESCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI
18:30 –19:25 Concert medieval CIMPOIERII DIN TRANSILVANIA – Hunedoara
19:35–20:30 Concert de muzică medievală și tradițională TRUVERII – “Trobar e Cantar”
20:30–21:40 Concert de muzică medievală ANNO MUSICA – Ungaria

Tabăra Atelierelor – Piața Cizmarilor
12:30-13:00 Ateliere pentru Copii – pictura pe sticla – HOCUS POCUS TRULALA – Sibiu
13:00-13:30 Ateliere Copii – caligrafie medievala – NOKORS – Bucuresti
13:30-14:00 Ateliere Copii – papusi – MORA – Bucuresti
18:30-19:30 Activitati Ateliere Compania MORA / NOKORS / HAPPY COLOUR / HOCUS POCUS
19:30-20:00 Teatru medieval – Nu puneti dragostea la incercare- HOCUS POCUS TRULALA – Sibiu
20:00-21:00 Activitati Ateliere: Compania MORA / NOKORS / HAPPY COLOUR / HOCUS POCUS

Tabăra Comedianţilor – Piața Răţuştelor
12:30-13:00 Atelier – Muzica si instrumentele trubadurilor TRUVERII / CURTEA COMEDIANTILOR
15:30-16:15 Ateliere – dansuri istorice – CURTEA COMEDIANTILOR – Bucuresti
17:00 – Parada
18:00 – DESCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI
18:30-19:30 – spectacol commedia dell’arte – TATAL FANTOMA – TRUPA SKEPSIS – Alba Iulia
19:30-20:00 Atelier de dansuri medievale NOSA – Bistrita
20:00-20:30 Teatru medieval – MISTERUL LUI VASILACHE- COMPANIA PETER PANN – Campina
20:30-21:00 Spectacol de magie cu MAGITOT – Bucuresti

Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului
15:45-16:15 jongleri cu steaguri ARTGOTICA – Sibiu
17:00 – Parada
18:00 – DESCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI
18:30-19:15 Demonstratie militara PALADINII DE TERRA MEDIES
19:30-20:10 Demonstratie militara TERRA ULTRASILVANA – Brasov
20:20-21:00 Demonstratie militara COMPANIA DRAGONULUI – Cluj Napoca

ARENA CAVALERILOR – Piața Sigma
15:45-16:15 Demonstratii cavaleresti STRAJERII DE MULCHBACH – Sebes
17:00 – Parada
18:00 – DESCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI
18:40-19:20 Spectacol cu cai VULTURII TARII CALATEI
19:20-20:00 Demonstratie de lupta ORDINUL CAVALERILOR DE MEDIAS
20:00-20:15 jonglerii cu steaguri ARTGOTICA – Sibiu
20:15-20:35 COCO FACHIRUL – spectacol de fachirism
20:35-21:15 Spectacol cu cai TEUTONII TRANSILVANIEI – Medias
21:15-21:45 Dansuri medievale NOSA – Bistrita
21:45-22:30 spectacol jonglerie cu foc – ARTGOTICA – Sibiu

Turnul Fierarilor
14:00-15:30 EXPOZITIE PICTURA

Sala Sander
13:00-14:00 Lansare de carte : Lacriman ultimul descendent al lui Dracula – Maria Munteanu
14:00-15:30 proiectie de FILM ISTORIC in colaborare cu FESTIVALUL FILMULUI ISTORIC DE LA RASNOV prin ASOCIATIA MIORITICS.

 

Sambata 27 Iulie 2019 

Piața Mare a Cetății
11:00-11:40 spectacol cu cavaleri ORDINUL CAVALERILOR DE MEDIAS
11:40-12:20 spectacol cu cavaleri TERRA ULTRASILVANA – Brașov
12:20-13:00 spectacol cu cavaleri PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
13:50-14:10 – jonglerii cu steaguri ARTGOTICA – Sibiu
14:10-15:00 Concert stradal turnirul trupelor de muzica medievala
17:00-17:30 Dansuri medievale NOSA – Bistrița
17:30-18:20 Concert de muzica veche – SPECIMEN TEATRO – Italia – CANTI D’AMORE E PIZZICHE TE CORE
18:30-19:20 concert muzica medievala – SPIRITUAL SEASONS – Ucraiana
19:30-20:20 Concert de muzica medievala – CIMPOIERII DIN TRANSILVANIA – Hunedoara – Platerspiel en la crusadas
20:30-21:30 Concert muzica medievala – ANNO MUSICA – Ungaria

Tabăra Atelierelor – Piața Cizmarilor
10:30-11:30 Activitati Ateliere: Compania MORA / NOKORS / HAPPY COLOUR / HOCUS POCUS
11:30-12:15 teatru pentru copii – Rapunzel – HOCUS POCUS TRULALA – Sibiu
12:15-13:00 teatru de strada pentru copii – PRICHINDEL- Compania MORA – Bucuresti
13:00-13:30 Teatru papusi – MUZICANTII DIN BREMEN – COMPANIA PETER PANN – Campina
15:30-16:00 teatru pentru copii – ROBIN HOOD – HOCUS POCUS TRULALA – Sibiu
16:00-17:00 Activitati Ateliere: Compania MORA / HAPPY COLOUR
17:00-18:00 Activitati Ateliere: NOKORS / HAPPY COLOUR
18:00-19:00 Activitati Ateliere: HOCUS POCUS / HAPPY COLOUR

Tabăra Comedianţilor – Piața Răţuştelor
10:30-11:00 teatru cu papusi – Hansel si Gretel- COMPANIA PETER PANN – Campina
11:15-11:45 Spectacol de bâlci – AVENTURILE LUI VANDOR MISKA
BONCZIDAI DESZIDERIU – SZABO DANIEL – Taragu Mures
12:00-12:15 Farsa Medievala – FARSA CAPITANULUI – Compania Studio 24 – Bucuresti
12:30-13:00 spectacol de copii al “Taberei medievale A FI” – Sighisoara
13:15-13:45 Ateliere – dansuri istorice – CURTEA COMEDIANTILOR
16:00-17:00 Concert stradal de muzica medievala – DE DRAG DE DOMNITE – TRUVERII – Bucuresti
17:15-18:15 spectacol de teatru: commedia dell’arte – BRIGHELLA SI RETETA FERICIRII 
TRUPA SKEPSIS – Alba Iulia
18:15-18:45 Atelier de dansuri medievale – NOSA – Bistrita
19:00-19:30 Atelier magie cu MAGITOT – Bucuresti
19:30-19:45 Farsa medievala – Farsa Poetului – COMPANIA STUDIO 24 – Bucuresti
20:00-20:30 Mister medieval buf – JOCUL NEBUNULUI CU MOARTEA
COMPANIA STUDIO 24 – Bucuresti
20:30-21:00 Ateliere de teatru medieval – Curtea Comediantilor

Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului
10:30-13:00 Activitati de tabara medievala 
(tir cu arcul, prezentari de arme, demonstratii, ateliere mestesugaresti de harnasament medieval)
15:30-16:00 jonglerii cu steaguri ARTGOTICA – Sibiu
16:00-17:00 Demonstratii cavaleresti STRAJERII DE MULCHBACH – Sebes
17:00-18:00 Demonstratie militara PALADINII DE TERRA MEDIES
18:00-19:00 Demonstratie militara TERRA ULTRASILVANA – Brasov
19:00-19:30 Dansuri Medievale – NOSA – Bistrita
19:30-20:00 Animatie artisti din festival – muzica, dans lupte cu arme
20:00-21:00 Activitati de tabara

ARENA CAVALERILOR – Piața Sigma
11:00-12:30 Activitati de tabara medievala 
(tir cu arcul, prezentari de arme, demonstratii, ateliere mestesugaresti de harnasament medieval)
12:30-13:15 Demonstratie militara COMPANIA DRAGONULUI – Cluj Napoca
13:15-14:00 Demonstratii cavaleresti STRAJERII DE MULCHBACH – Sebes
16:30-17:30 Antrenamente cu cai TEUTONII TRANSILVANIEI si VULTURII DIN TARA CALATEI
(Echitatie / Antrenamente de turnir / Turnir)
17:30-18:30 Demonstratie de lupta si Dansuri cu Domnite ORDINUL CAVALERILOR DE MEDIAS 
18:30-19:30 Demonstratii de lupte in arena: COMPANIA DRAGONULUI si invitati (Ignis et ferrum)
19:30-19:45 jonglerii cu steaguri ARTGOTICA – Sibiu
20:00-21:00 Spectacol de reconstituire istorica 
(Teutonii Transilvaniei / OCM / Compania Dragonului / Terra ultrasilvana / Vulturii Tarii Calatei)
21:05-21:25 Coco Fachirul – spectacol de fachirism
21:30-22:30 Spectacol jonglerii cu foc FIRE DREAM – Medias

Turnul Fierarilor
14:00-14:30 Recital de teatru medieval 
Ars Flatulatoria – APOSTOL GABRIEL – actor la Teatrul Tandarica din Bucuresti
14:40-15:20 concert muzica medievala la Lauta si Alte instrumente medievale 
NICOLAE SZEKELY – Hunedoara
15:30-16:00 Recital poezie medievala 
Enigmatica Iubire – COSMIN ŞOFRON – actor Teatrul TOMA CARAGIU din Ploiesti
16:10-16:50 Concert medieval la Doua Laute :
Cristi Lazar – Iasi si Caius Hera – Timisoara
17:00-17:30 Recital de teatru
Despre prezicatori si Vrajitoare – Eugenia Serban – actor
17:45-18:30 Lansare de carte : 
Marea carte a Unirii / inceputuri autor Vasile Lupașcu Sfinteș

Sala Sander 
13:15-14:00 Conferinta: 
Piosenie si indulgenta – specific vietii religioase in Sighișoara Dr. Bandi ANDRAS
14:00-15:30 proiectie de FILM ISTORIC
in colaborare cu FESTIVALUL FILMULUI ISTORIC DE LA RASNOV prin ASOCIATIA MIORITICS
15:30-16:00 Conferinta : 
Teatrul Medieval religios si profan – Constantin Podu – actor.

 

Duminica 28 Iulie 2019 

Piața Mare a Cetății
11:00-11:40 Demonstratii cavaleresti STRAJERII DE MULCHBACH – Sebeș
11:45-12:25 Demonstrație de luptă ORDINUL CAVALERILOR DE MEDIAȘ
12:30-13:15 Demonstrație militară TERRA ULTRASILVANA – Brașov
13:15-14:00 spectacol cu cavaleri PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
16:00-16:15 Jonglerii cu steaguri ARTGOTICA – Sibiu
16:20-16:45 Teatru Itinerant: MISTER MEDIEVAL – JEDERMANN , tabloul 3 CURTEA COMEDIANȚILOR,
17:00-18:00 Concert de muzică medievală și renascentistă HUNIADI CANTORES – Hunedoara – Menestrel de otro mundo
18:10-19:10 Concert de muzică medievală ANNO MUSICA – Ungaria
19:20-20:20 Concert de muzică medievală și tradițională PEREGRINATIO – TRUVERII – București
20:30-21:30 Concert de muzică medievală SPIRITUAL SEASONS – Ucraina

Tabăra Atelierelor – Piața Cizmarilor
10:30-11:30 Activitati Ateliere: Compania MORA / NOKORS / HAPPY COLOUR / HOCUS POCUS
11:30-12:00 teatru pentru copii – FRUMOASA DIN PADUREA ADORMITA – HOCUS POCUS TRULALA
12:00-12:45 teatru de strada pentru copii – PRICHINDEL – Compania MORA – Bucuresti
12:45-13:15 teatru papusi copii – MISTERUL LUI VASILACHE – COMPANIA PETER PANN – Campina
13:15-14:15 teatru pentru copii – FLUIERASUL DIN HAMELIN – HOCUS POCUS TRULALA
16:00-16:30 Ateliere Dansuri medievale NOSA – Bistrita
16:30-17:00 teatru de papusi – FARSA BATRANULUI PHATELIN – HOCUS POCUS TRULALA
17:00-18:30 Activitati Ateliere: Compania MORA / NOKORS / HAPPY COLOUR / HOCUS POCUS
18:45- Inchiderea Taberei

Tabăra Comedianţilor – Piața Răţuştelor
11:00-11:30 Spectacol de bâlci – AVENTURILE LUI VANDOR MISKA 
BONCZIDAI DESZIDERIU – SZABO DANIEL – Taragu Mures
11:30-12:00 Teatru papusi – MISTERUL DRAGONULUI – COMPANIA PETER PANN – Campina
12:00-12:30 Ateliere dansuri istorice Curtea Comediantilor
14:30-15:30 Ateliere de muzica cu trubadurii festivalului
15:30-16:00 teatru iItinerant MISTER MEDIEVAL – JEDERMANN, tabloul 2
16:15-16:30 Farsa Medievala – FARSA BETIVULUI – TRUVERII – Bucuresti
16:40-17:40 Concert de muzica veche – TARANTELLA DEL SUD – SPECIMEN TEATRO – Italia
17:50-18:05 Farsa Medievala – FARSA CUVEI – COMPANIA STUDIO 24 – Bucuresti
18:15-19:15 teatru commedia dell’arte – RAZBUNAREA FEMEILOR – SKEPSIS – Alba Iulia
19:30-20:00 Dansuri Medievale NOSA – Bistrita
20:20-20:45 Atelier de jonglerii cu poiuri – Curtea Comediantilor
20:45 inchidere Tabara

Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului
10:30-13:00 Activitati de tabara medievala 
(tir cu arcul, prezentari de arme, demonstratii, ateliere mestesugaresti de harnasament medieval)
13:00-13:30 spectacol jonglerii cu steaguri – ARTGOTICA – Sibiu
13:30-14:00 Dansuri medievale NOSA – Bistrita
14:00-14:30 teatru Itinerant MISTER MEDIEVAL – JEDERMANN – tabloul 1
17:00-17:50 Demonstratie militara PALADINII DE TERRA MEDIES
18:00-18:50 Demonstratie militara TERRA ULTRASILVANA – Brasov
19:00-19:15 spectacol jonglerii cu steaguri – ARTGOTICA – Sibiu
19:15-20:00 Activitati de tabara si Dansuri ale Domnitelor
21:40-22:00 VIDEOMAPING – Radu IGNAT – Sibiu – Misterele Sighisoarei
22:00-22:15 coborare din cetate Parada Faclii.


Comentarii

Banner 728 X 90 px – 1 000 Ron/lună, ptr. contract de minim 3 luni