Romania Turistica | 100% Turism Romanesc



Promovăm unități de cazare și oferte de sezon

Zilele Reghinene, Reghin, Mureş

Postat de romaniaturistica

Ultima modificare: 01.09.2018 01:06 De catre: administrator

Judet: MURES

Localitate: MUNICIPIUL REGHIN

Data inceput: 09.07.2018

Data final: 15.07.2018

Vizualizari: 2724

Data adaugarii: -

Zilele Reghinene, Reghin, Mureş

  Zilele Reghinene - acţiuni, activităţi şi evenimente culturale şi sportive

Primăria și Consiliul Local al Municipiului Reghin vă invită în perioada 9-15 iulie 2018 la Zilele Reghinului

Primăria şi Consiliul Local al Municipiului Reghin, organizează în perioada 9-15 iulie 2018 manifestările dedicate “Zilelor Reghinului”, ocazie cu care invită toţi locuitorii municipiului şi pe cei ai localităţi învecinate.

PROGRAMUL ZILELOR REGHINENE 2018 CÂND? CE? UNDE?

Luni, 9 iulie

09:00 Sportacus (Ore deschise de sport: lupte libere, karate, Ju-Jitsu) Parcul Tineretului

10:00 Povestea pâinii Muzeul Etnografic Reghin

11:00 Spectacol Performance Stradal - ReghinActorii Parcul Tineretului

19:00 Concert simfonic în aer liber-Opera Group Project Cluj-Napoca Piațeta din cart. Libertății

Marți, 10 iulie

09:00 Sportacus (Ore deschise de sport: lupte libere, karate, Ju-Jitsu) Parcul Tineretului

11:00 Academia Velo- Educație rutieră pe bicicletă Parcul Tineretului

16:00 Picnic in the park Parcul Tineretului -Reconstituire istorică Garda Naționala -Hămăceală -Bibliotecă în aer liber

Miercuri, 11 iulie

09:00 Sportacus -Competiții sportive Ștrandul Municipal

11:00 Academia Velo - Educație rutieră pe bicicletă Parcul Tineretului

17:00 Dansuri moderne Piațeta din cart. Libertății Dansuri populare – Doina Mureșului Piațeta din cart.

20:00 Expoziție și proiecția filmului documentar “MAREA UNIRE-ROMÂNIA LA 100 DE ANI” Casa de Cultură “Eugen Nicoară”

Joi, 12 iulie

09:00 Campionat tenis de masă Sala de sport - str. Spitalului

11:00 Academia Velo - Educație rutieră pe bicicletă Parcul Tineretului

17:00 Tur Velopotecă Pădurea Rotundă

17:00 Deschiderea oficială a evenimentului Premierea elevilor olimpici şi a celor cu rezultate excepţionale; Orchestra Casei de Cultură "Eugen Nicoară" - împreună cu soliştii: Vasile Crişan, Ioana Romanţi, Daiana Suceava, Alexia Aştelian, Cosmin Cotîrlă, Paul Miclea, Anton Grama, Daiana și Iuliana Ciurba; Alin Pop Scena din Parcul Central:

18:30 Soliști reghineni de muzică ușoară: Trupa KentauRock, Trupa Nemesis, Pop Andreea, Bianca Fărcaş, Maria Grama, Bondor Anna Renáta, Sergiu Bugnar, Laura Rafael, Teodora Crişan, Andreea Morariu

20:30 Marcel ”Șăl” Crăciunescu, Florin Vos

Vineri, 13 iulie

16:00 Ansambluri de dansuri și interpreți de muzică populară: Ansamblul “Laleaua Neagră”, Ansamblul “Doina Mureșului”, Raluca Rotar, Alexandra Bugnar, Elena Violeta Man, Ibi Cota, Miler Florin, Bondor Anna Renáta, David Pușcaș, Anca Făgăraș, Mihaela Lateș, Cristian Țăran; Scena din Parcul Central

18:00 Ansamblul profesionist "Dor Românesc" din Bistrița împreună cu soliștii: Matilda Pascal Cojocăriţa, Alexandru Pugna

20:00 Vunk, Zdob și Zdub,Titan

 Sâmbătă, 14 iulie

18:00 Meci de fotbal seniori: CSM Avântul Reghin - ASA Tg. Mureș Stadion Avântul

10:00 Gașca Zurli

Tineri interpreți de muzică populară: Negruțiu Alexandra, Truța Paula, Fekete Elena, Fărcaș Daniel, Kolcsar Kriszta, Szilagyi Erzsebet; Ansamblul “Flori de pe Mureș” împreună cu soliștii: Florina Holca, Narcisa Suciu, Diana Tișe, Andrada Dâmba, Bianca Pop, Maria Greab, Andrea Vorga, Amalia Cenger, Sonia Simion, Denisa Sabău, Natalia Moldovan, Ștefania Sălăgean, Roxana Varodi, Larisa Cotoi, Dorina Oprea, Miruna Crăciun și Andreea Morar; Scena din Parcul Central

16:00 Ansambluri de dansuri și interpreți de muzică populară: Ansamblul “Gyöngyharmat” (Ungaria), Ansamblul orașului înfrățit Bátonyterenye(Ungaria), Ansamblul “Vatra Dorului”, Popovici Denisa, Florina Oprea, Viorel Spânu, Ansamblul artistic al orașului Cernăuți, Gabriela Merdar, Maria Suciu, Alin Pop, Doru Pop, Anca Branea;

18:00 Nicolae Furdui Iancu acompaniat de Grupul instrumental Crai Nou; Ionuț Fulea

20:00 Ioana Ignat, Carla`s Dreams, József Kalapács (Ungaria)

Duminică, 15 iulie

09:00 Turneu de fotbal pentru juniori

10:00 Tur de 50 km IRUM-Valea Mureșului-Avântul

10:00 Ansambluri de dansuri și tineri interpreți de muzică populară: Ansamblul “Mugurelul”, Ansamblul Școlii de Muzică din Reghin împreună cu solistele : Adreea Grama, Andrada Șerbănaț, Pascu Casiana; Iarina Neamțu, Rotaru Nicoleta, Borda Raluca, Andreea Blaga și Pop Loredana; Ansamblul “Stejărelul”, Dansuri moderne - Clubul Copiilor Reghin; Scena din Parcul Central 16:00 Ansambluri de dansuri și interpreți de muzică populară: Ansamblul Forumului Democrat German din Reghin, Ansamblul “Buzavirag”, Ansamblul “Doina Mureșului”; Moldovan Alexandru, Maria Grama, Denisa Gliga, Andreea Morariu, Maria Maria Câmpean; Genu Bloj, Anuța Toncean, Cristina Fărcaș, Corina Florea Covaciu;

17:30 Ciprian și Mihaela Istrate împreună cu Ansamblul “Ceteraș de pe Câmpie” Moment official Sava Negrean Brudașcu

19:30 Alina Eremia, Bere Gratis și Gheorghe Zamfir, Beatrice (Ungaria)

Foc de artificii

Comentarii

Banner 728 X 90 px – 1 000 Ron/lună, ptr. contract de minim 3 luni