Romania Turistica | 100% Turism Romanesc



Promovăm unități de cazare și oferte de sezon

Zilele Cetății Târgovişte 2023

Postat de romaniaturistica

Ultima modificare: 30.08.2023 21:32 De catre: administrator

Judet: DAMBOVITA

Localitate: MUNICIPIUL TARGOVISTE

Data inceput: 08.09.2023

Data final: 10.09.2023

Vizualizari: 16218

Data adaugarii: -

 Zilele Cetății Târgovişte 2023

  

Meşteşugurile tradiţionale reprezintă, în zilele noastre, în ciuda tendinței de îndepărtare de lumea satului, o atracţie şi un interes în acelaşi timp.

Tradiționalul deja Târg al meșterilor populari, organizat anual de Centrul Județean de Cultură Dâmbovița, cu ocazia Zilelor Cetății Târgoviște, s-a bucurat de succes de-a lungul timpului, prin readucerea în atenția publicului larg a valorilor tradiționale românești, a produselor autentice și a secretelor românului obișnuit să trăiască în mijlocul naturii

 

Program complet „Zilele Cetății Târgoviște”

08 septembrie
Scuarul Primăriei
10:00 – 21:00 –Salonul Editorial „Ion Heliade Rădulescu”- organizat de Biblioteca Județeană Dâmbovița
11:00 – 18:00 – Târg de anticariat, expoziție de fotografie, Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște, Stand Expozițional al echipelor de robotică Phantom și UnderConstruction, de la Colegiul Național ,,Constantin Carabella” din Târgoviște

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)
11:00 – 18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2021 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest

Evenimente oficiale
10:00 – 12:00 Participare la Sfânta Liturghie – Catedrala Mitropolitană din Târgoviște
12:00 – 12:30 Procesiune Traseu: Mitropolia Târgoviște-Bulevardul Mircea cel Bătrân-Calea Domnească-Curtea Domnească
12:30 Ședința festivă a Consiliului Local Municipal Târgoviște – Complexul Muzeal Curtea Domnească – Ruine

Parcul Chindiei (Zona Ruine)
10:00 – 22:00 – Târgul meșterilor populari
20:30 – 22:00 – Concert extraordinar susținut de HORIA BRENCIU & HB ORCHESTRA
Teatrul Municipal Tony Bulandra
17:00 – Concert ,,In memoriam Eduard Caudella”, eveniment conex desfășurat sub egida Festivalului Internațional ,,George Enescu”, 2023, susținut de Orchestra Simfonica de Tineret ,,Andante”, Dirijor: Tiberiu Dragoş Oprea, Solist vioara: Yasmina Elena Militaru, Solist violoncel: Octavian Lup (laureat al Concursului International ,,George Enescu”), Solist pian: Sarah-Alexandra Nidelcu, concert in cadrul Zilelor Cetății 2023, realizat în parteneriat cu Asociația SonoArt şi ARTEXIM – organizatorul Festivalului International ,,George Enescu”

Cinema Independența
11:00 – Film pentru copii – Clifford: marele câine roșu (intrarea gratuită pentru copii)

Grădina Zoologică
10:00 -14:00 – Tur organizat al copiilor în incinta grădinii zoologice, hrănirea animalelor domestice, jocuri distractive, desene cu creta pe asfalt, înmânare diplome de participare

Clubul Pensionarilor
11:00 – 13:00 – Concurs de table – Concurenții: beneficiarii clubului

Muzeul Casa Romanței
18:00 – Concert ”Tinerețea Romanței” – realizat de artista Alina Mavrodin Vasiliu

Complexul Turistic de Natație
18:00- 19:30 – Campionatul de fotbal între cartiere- ,,Cupa Cartierelor Târgoviște’’

Baza de tenis V.I.Palas și Baza sportivă Vascony
09:00-22:00- Turneu de tenis ,,Cupa Zilele Cetății”

09 septembrie
Scuarul Primăriei
10:00 – 21:00 – Salonul Editorial „Ion Heliade Rădulescu”- organizat de Biblioteca Județeană Dâmbovița – moment festiv
11:00 – 18:00 – Târg de anticariat, expoziție de fotografie, Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște, Stand Expozițional al echipelor de robotică Phantom și UnderConstruction, de la Colegiul Național ,,Constantin Carabella” din Târgoviște

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)
11:00 – 18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2021 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest

Parcul Chindiei (Zona Ruine)
10:00 – 22:00 – Târgul meșterilor populari
10:00 – 13:00 – Evenimente artistice pentru cei mici: Spectacol de teatru – ”Garoafele lui Trandafir”, concert afro cu trupa FOLI Jr., spectacol de dans al minorităților din municipiu, clovni și păpuși gigant
19:30 –22:30 – Concert rock susținut de formațiile TROOPER și LOVEBITE

Stadionul Eugen Popescu
18:00 – 18:30 – Spectacol de percuție susținut de trupa Barbarossa
18:30 – 19:15 – Show aviatic susținut de Aeroclubul României

Cinema Independența
11:00 – Premierea cuplurilor care împlinesc 50 de ani de căsătorie
15:00 – Film pentru copii – Regele Leu (intrarea gratuită pentru copii)

Grădina Zoologică
11:00 -12:00 – Tur organizat al copiilor în incinta grădinii zoologice, hrănirea animalelor domestice, jocuri distractive, desene cu creta pe asfalt, înmânare diplome de participare

Clubul Pensionarilor
11:00 – 13:00 – Concurs de rummy – Concurenții: beneficiarii clubului

Complexul Turistic de Natație
18:00- 19:30 – Campionatul de fotbal între cartiere – ,,Cupa Cartierelor Târgoviște’’

Baza de tenis V.I.Palas și Baza sportivă Vascony
09:00-22:00- Turneu de tenis ,,Cupa Zilele Cetății”

10 septembrie
Scuarul Primăriei
10:00 – 21:00 –Salonul Editorial „Ion Heliade Rădulescu”- organizat de Biblioteca Județeană Dâmbovița
11:00 – 18:00 – Târg de anticariat, expoziție de fotografie, Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște, Stand Expozițional al echipelor de robotică Phantom și UnderConstruction, de la Colegiul Național ,,Constantin Carabella” din Târgoviște

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)
11:00 – 18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2021 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest

Parcul Chindiei (Zona Ruine)
10:00 – 22:00 – Târgul meșterilor populari
10:00 – 13:00 – Evenimente artistice pentru cei mici: Spectacol de dans – susținut de Școala de dans Daniela Rotary, Școala de dans Dana Gym, spectacol de teatru ”Cei trei purceluși”- susținut de ateliere pictură pe față, clovni și păpuși gigant
19:30 – 22:30 – Concert extraordinar susținut de artiștii LOREDANA, NICOLE CHERRY, DORIAN POPA
22:30 – Show lasere și foc de artificii

Cinema Independența
11:00 – Film pentru copii – Clifford: marele câine roșu (intrarea gratuită pentru copii)

Grădina Zoologică
10:00 -14:00 – Tur organizat în incinta grădinii zoologice, hrănirea animalelor domestice, jocuri distractive, desene cu creta pe asfalt, înmânare diplome de participare

Clubul Pensionarilor
11:00 – 13:00 – Concurs de gastronomie – Concurenții: beneficiarii clubului

Complexul Turistic de Natație
18:00 – Campionatul de fotbal între cartiere- ,,Cupa Cartierelor Târgoviște’’ – finale

Baza de tenis V.I.Palas și Baza sportivă Vascony
09:00-22:00- Turneu de tenis ,,Cupa Zilele Cetății”


Comentarii

Banner 728 X 90 px – 1 000 Ron/lună, ptr. contract de minim 3 luni

Banner coloana 200 X 200 px - 350 Ron/lună, ptr. contract de minim 3 luni