Romania Turistica | 100% Turism Romanesc



Promovăm unități de cazare și oferte de sezon

Bucharest Christmas Market

Postat de administrator

Ultima modificare: 05.12.2018 10:26 De catre: administrator

Judet: BUCURESTI

Localitate: BUCURESTI SECTORUL 1

Data inceput: 30.11.2018

Data final: 26.12.2018

Vizualizari: 1275

Data adaugarii: 20.11.2016

Bucharest Christmas Market

Piața Constituției

30 Noiembrie – 26 Decembrie 2018

 

Târgul de Crăciun București poate fi vizitat zilnic, în perioada 30 noiembrie – 26 decembrie 2018, în intervalul orar 10:00 – 22:00 și include: zonă gastronomică, târg de meșteșuguri și produse tradiționale românești, casa lui Moș Crăciun, patinoar, carusel, concerte și spectacole tradiționale românești, campania umanitară și surprize pentru toată familia.

CASA LUI MOȘ CRĂCIUN

Casa magică a lui Moș Crăciun este destinația favorită a copiilor, fiind un loc de poveste unde Moșul și elfii săi îi așteaptă pe cei mici să-și exprime dorințele pentru cadourile de Crăciun. Aici, copiii îi vor putea întâlni pe spiridușii moșului – Pachețică, Prăjiturică, Spiridușul Poștaș, Meșterul de jucării și Povestitorul.

Spiridușii se pregătesc de sosirea lui Moș Crăciun în târg și îi decorează noua casă, așteptându-i pe cei mici lângă șemineu, cu bradul împodobit și daruri multe.

Și anul acesta copiii își pot lăsa scrisorile cu dorințe și gânduri bune în cutia poștală din casa Moșului.

CAMPANIE UMANITARĂ

Târgul de Crăciun București, organizat de Primăria Capitalei, prin creart, este organizat în Centrul Bucureștiului, în Piața Constituției, în perioada 30 noiembrie – 26 decembrie 2018, și se înscrie în rețeaua internațională a celor mai importante târguri de Crăciun din Europa – “Christmas Markets”

În fiecare an, pe lângă componenta tradițională, reprezentată de căsuțele cu produse și obiecte de artă românești, Târgul de Crăciun București are și o importantă componentă socială.

Dăruiește, fii mai bun! Și tu poți fi Moș Crăciun!”, acesta este mesajul pentru toți cei care vor să ajute copiii aflați în dificultate. Campania umanitară este organizată anual cu scopul de a încuraja vizitatorii să doneze cărți și jucării, făcând apel la solidaritate și implicare socială. Perioada de desfășurare este 30 noiembrie – 20 Decembrie 2018, iar punctul de donare se află la intrarea în Casa lui Moș Crăciun.

Alege să închei anul 2018 cu o faptă bună!

PROGRAM

Târgul de Crăciun București

30 noiembrie – 26 decembrie 2018

Piața Constituției

 

PROGRAM ACTIVITĂȚI

30 noiembrie – 26 decembrie 2018

TÂRG: 10:00 – 22:00

PATINOAR: 10:00 – 22:00

CARUSEL: 10:00 – 22:00

CASA LUI MOȘ CRĂCIUN: 30 noiembrie – 24 decembrie

CAMPANIE UMANITARĂ: 30 noiembrie – 26 decembrie, 10:00 – 22:00

 

PROGRAM ARTISTIC

Vineri, 30 noiembrie – aprindere iluminat festiv

18:30 – 19:00 Corul de copii Radio

19:00 – 19:10 Aprinderea iluminatului festiv

19:15 – 20:30 Andrei Tudor Band & All Stars – Monica Anghel, Luminiţa Anghel, Alexandru Anghel, Sanda Ladoşi, Bodo, Aurelian Temişan, Adrian DaminescuNico, Nicola, George Miron şi Grupul Vocal „Acapella”

20:40 – 21:10 Proconsul

21:20 – 22:00  Vunk

 

Sâmbătă, 1 decembrie

18:30 – 21:40 Orchestra Naţională „Valahia” a Primăriei Capitalei, condusă de maestrul dirijor Marius Zorilă şi vedetele de muzică popularăStana Stepanescu, Răzvan Rados şi Corul „Cuanticum”, Florin Pârlan şi Grupul „Burnasul”Andra Matei, Mădălina LupuIonuţ CîrsteaNarcisa BăleanuIon GhiţulescuLavinia GosteGheorghe TurdaAneta StanViorica MacoveiFloarea CalotăGheorghiţa NicolaeRadu CiordaşAlexandru PugnaMariana AnghelAnsamblul folcloric „Romanați” – coordonator Cristian VeleaAnsamblul folcloric „Perinița” – coordonator Liliana Comana, Școala de dans românesc Larisa și Marin Barbu

21:50 – 22:30 „Unirea, Visul unei Naţiuni” – spectacol special dedicat Zilei Naţionale:                                Nicolae Furdui Iancu şi Grupul „Crai Nou”, Paula Seling, Proiect K1, Iuliana Tudor, Tuan, Daniel Lazăr, Vlad Rădescu, Sorin Francu, Victoria Cocias

 

Duminică, 2 decembrie

18:00 – 18:30  Zum

18:35 – 19:35  Opereta Stars

19:45 – 21:00  Dacika

21:00 – 22:00  Holograf

 

Joi, 6 decembrie – concert dedicat zilei de Sf. Nicolae

17:30 – 17:50 Blană Bombă

18:00 – 18:30 Corul de copii „Picii lu’ Soreasca”

18:40 – 22:00 Concert extraordinar pentru copii: Andreea Bălan & Dancers, Connect-R & Band, Lora & Band, Dancers Crew, Elianne

 

Vineri, 7 decembrie

18:00 – 18:45 Dimitri’s Bats

18:55 – 19:40 Keo & Band

19:50 – 20:50 Antract

21:00 – 22:00 Bere Gratis

 

Sâmbătă, 8 decembrie

18:00 – 18:30 Next Ex

18:40 – 19:20 CnM

19:35 – 20:35 CompactB

20:50 – 22:00 Bună seara, Prieteni!

 

Duminică, 9 decembrie

18:00 – 18:45 Hara

18:55 – 19:40 Celelalte Cuvinte

19:50 – 20:50 Direcţia 5

21:00 – 22:00 Voltaj

Vineri, 14 decembrie

17:00 – 17:25 Grupul Folcloric „Liliacul” din Baia de Aramă, coordonator Elena Mimiș Trancă

17:25 – 17:40 Ansamblul de datini și obiceiuri „Roua” din Cloșani, coordonator Carmen Sarcină

17:40 – 18:20 Ansamblul de datini și obiceiuri „Moșoaiele” din Luncavița – Tulcea, coordonator Gheorghe Trandafir

18:30 – 19:00 Nicola

19:10 – 19:40 Ducu Bertzi

19:50 – 20:20 Narcisa Suciu

20:30 – 21:00 Vasile Şeicaru

21:00 – 22:00 Ştefan Hruşcă

 

Sâmbătă, 15 decembrie

17:00 – 17:45 Paula Seling şi Cazanoi Orchestra

18:00 – 18:40 Lidia Buble

18:50 – 19:35 Andreea Bănică

19:45 – 20:45 Bosquito

21:00 – 22:00 Andra

 

Duminică, 16 decembrie

17:00 – 18:20 Tudor Ungureanu și Grupul Folcloric „Ștefan Vodă” din Republica Moldova

Maria și Luminița Stoianov, Daniela Pleșca din Republica Moldova

Grupul Folcloric „Dumbrava Verde”coordonator Valentina Popa din Republica Moldova

Grupul de dansatori „Bâșchina” din Republica Moldova, coregraf Maxim Bârsan

18:30 – 19:10 Laura Bretan şi Corurile „Bravissimo”, „Meloritm” şi „Alegretto”

19:20 – 20:00 Irina Sârbu Band

20:10 – 20:50 Irina Loghin şi Alesis

21:00 – 22:00 Fuego

 

Joi, 20 decembrie

17:00 – 17:45 Rockabella

18:00 – 18:40 Toulouse Lautrec

18:50 – 19:35 The Kryptonite Sparks

19:45 – 20:45 byron

21:00 – 22:00 Viţa de Vie

 

Vineri, 21 decembrie

17:00 – 17:20 Corul psaltic „Tronos” al Catedralei Patriarhale, condus de arhidiacon Mihail Bucă şi Corul de copii „Symbol”

17:30 – 18:10 Ianna Novac & Orchestra

18:20 – 19:10 Aurelian Temişan & Winter Magic Band

19:25 – 20:10 Ovidiu Komornyik & OK Band

20:20 – 21:00 Cezar Ouatu şi Grupul Vocal „Libera”

21:10 – 22:00 Ozana Barabancea & „Lumini Sonore” Orchestra

 

Sâmbătă, 22 decembrie

17:00 – 17:40 Ansamblul de datini şi obiceiuri „Dor de la Humor” din Suceava

17:40 – 18:20 Oltița Todircă și Ansamblul folcloric „Ca la noi” din Bacău

18:20 – 19:00 Călin Brăteanu și Ansamblul de datini și obiceiuri din Bucovina

19:00 – 19:30 Ansamblul „Urșii din Comănești” – Bacău

19:30 – 21:00 Orchestra Națională „Valahia” a Primăriei Capitalei, condusă de maestrul dirijor Marius Zorilă și interpreți de muzică populară din Moldova: Mioara Velicu, Grupul „Fabrica de folclor”condus de Lavinia Goste, Dănuț Onoiu, Angelica Flutur, Daniela Condurache, Ștefan Deaconița

21:00 – 22:00 Invitat special

 

Duminică, 23 decembrie

17:00 – 17:30 Ansamblul folcloric „Dubașii” din Hunedoara

17:30 – 18:00 Florentina și Petre Giurgi

18:00 – 18:30 Ciprian şi Mihaela Istrate şi Grupul de colindători din Mureş

18:30 – 19:00 Ansamblul folcloric „Tradiții maramureșene”

19:00 – 20:00 Orchestra Națională „Valahia” a Primăriei Capitalei, condusă de maestrul dirijor Marius Zorilă și interpreți de muzică populară din Transilvania: Ciprian Zopota, Daniel Pop, Nineta Popa, Florica Zaha, Nicolae Mureșan, Lavinia Goste

20:00 – 20:30 Cornelia și Lupu Rednic

20:30 – 21:10 Cargo

21:20 – 22:00 Phoenix

 

Luni, 24 decembrie

Crăciunul românilor din toată țara

17:00 – 17:30 Ansamblul folcloric „Ţara Vrancei” din Focşani

17:30 – 18:00 Ansamblul de datini și obiceiuri „Carpați” din Câmpulung Muscel

18:00 – 18:30 Ion Drăgan și Grupul vocal „Gorjeanca”

18:30 – 19:00 Marioara Man Gheorghe, Grigore Gherman și Grupul folcloric „Mlădițe Ilfovene”

19:00 – 19:30 Ansamblul folcloric „Doina Bascovului” din Pitești

19:30 – 21:00 Viorica Lupu, Gabriel Dumitru, Ion Drăgan, Ștefania Rareș, Viorica Flintașu, Floarea Calotă

21:00 – 22:00 Valentin Uzun Orchestra

 

Marţi, 25 decembrie

17:00 – 17:40 George Miron, Grupul Vocal „Acapella” şi Andrei Tudor Band

18:00 – 19:00 Adda

19:10 – 19:50 Provincialii

20:00 – 21:00 Damian Drăghici & Friends

21:00 – 22:00 Loredana & Banda Agurida

 

Miercuri, 26 decembrie

17:30 – 18:00 Ansamblul artistic de copii „Andantino”

18:00 – 18:30 Ansamblul Vocal de Muzică Bizantină „Anton Pann”

18:40 – 20:50 Jinga Bell: Orchestra Metropolitană Bucureşti, condusă de dirijorul Daniel Jinga şi soliştii: Marcel Pavel, Vlad Miriţă, Sanda Ladoşi, Oana Radu, Andrei Lazăr, Ana Cebotari, Elianne, Mihai Mitză Georgescu, Claudia Pavel, Daniel Lazăr, Lora

21:00 – 22:00 Invitat special

Comentarii

Banner 728 X 90 px – 1 000 Ron/lună, ptr. contract de minim 3 luni