Romania Turistica | 100% Turism Romanesc



Promovăm unități de cazare și oferte de sezon

Zilele Sfântu Nicolae, Gheorgheni

Postat de romaniaturistica

Ultima modificare: 26.11.2016 18:35 De catre: administrator

Judet: HARGHITA

Localitate: MUNICIPIUL GHEORGHENI

Data inceput: 03.12.2016

Data final: 04.12.2016

Vizualizari: 888

Data adaugarii: 30.11.2013

Zilele oraşului Gheorgheni

Zilele Sfântu Nicolae 

2 - 6 Decembrie 2016

2 decembrie, vineri

10:00 – 16:00 Ziua porților deschise la Fundația Pro Terra – pregătire decor din paie, Casa copiilor

10:00 – 17:00 Cupa Minifotbal de Sfântu Nicolae ediția a VI-a, sala de sport Basilides Tibor

16:00 Arhitectura 6, vernisaj, expoziție, Piața Libertății

16:00 Gimnastică ritmică, Sala de sport a Clubului Sportiv Şcolar

17:00 Festivitatea de inaugurare a Ordinului cavalerilor, sala Karancsi Sándor

18:00 Concert Jazzapella, sala de teatru a casei de cultură

19:00 Siklódi Ferenc: Könyvjegyek. Lansare de carte și expoziție, Biblioteca Minicipală Gheorgheni

19:00 40 de ani în lumea plantelor medicinale – Prezentarea produselor Halasági Csibi, Yourlivingroom

19:00 Mișcă-te Moș Nicolae!, Fitpoint

20:00 Seară de tobe și percuție Tóni, sala de studio a casei de cultură

22:00 DeschidereMulligan Pub&Bistro

Concert Mulligan Tree, a Koszika & the HotShots și Dj DewiL

22:00 Grimticks&Sisokrates, Yourlivingroom

 

3 decembrie, sâmbătă

09:00 – 17:00 Cupa Sfântu Nicolae – Campionat de hochei pe gheață U8 și U10, Pationarul Orășenesc

10:00 – 16:00 Cupa Sfântu Nicolae ediția a VI-a – Campionat de baschet, sala de sport Basilides Tibor

10:00 – 15:00 Programe pentru copii – Advent în familie, Sala de sport a Clubului Sportiv Şcolar

10:15 Ateliere meșteșugărești: atelier de realizare marionete, turtă dulce, felicitări, ornamente și decorațiuni de Crăciun

11:30 Activități interactive de muzică populară și dans popular cu formația Folker și István Ildikó

13:00 Concert Mesehetes

 Alte programe: expoziție de desen, colț de joacă, pictură pe față, trambulină gonflabilă, modelare baloane

10:00 Concurs de vin fiert, strada Miron Cristea

10:00 Consurs culinar, strada Miron Cristea

       Alte programe: Cumătrii de la Orotva, Concert Gál Imre și formația, Concert Oláh Ferenc și formația, Concert Nagy Imre și formația, Concert Nistor Mihály și formația, cântă: dr. Buta Árpád, Bíró Éva, Hajdú Jenő, Bíró Zsolt

17:00 Anunțarea rezultatelor concursurilor, scena mică din fața Gimnaziului “Salamon Ernő”

19:00 I. L. Caragiale nyomán: Zűrzavaros éccaka, comedie, sala de teatru a casei de cultură

20:00 Vernisajul expoziției fotografică a lui Simon Norbert, Mulligan Pub&Bistro

21:00 Seară de dans popular cu formațiile Karmazsin și Folker, Restaurant Rozmaring

21:00 Retró faktor – karaoke, Retró Bisztró

22:00 Petrecere de Moș Nicolae cu surprize, Mulligan Pub&Bistro

 

4 decembrie, duminică

9:00 Cupa Sfântu Nicolae ediția a VIII-a – Concurs de șah, Colegiul Tehnic Batthyány Ignác

9:00 – 17:00 Cupa Sfântu Nicolae – Campionat de hochei pe gheață U8 și U10, Pationarul Orășenesc

9:00 – 18:00 Cupa Sfântu Nicolae ediția a VII-a – Campionat de tenis de masă, sala de gimnastică a Gimnaziului Salamon ,Ernő

9:30 – 14:00 Cupa Sfântu Nicolae ediția a VI-a – Concurs de tras cu arcul, Grădina Csíky

12:00 Spectacol - Decembrie dezgheață inimi, și Robert Târnăveanu- interpret de muzică populară, sala de teatru a casei de cultură

16:00 Vernisaj expoziție Penovác Endre, sala Karancsi Sándor, Casa de cultură

17:00 Lansare de carte,Csinta Samu Arisztokraták honfoglalása, Erdély újranemesítői, Biblioteca Minicipală Gheorgheni

17:00 Norocul cizmarului, teatru muzical pentru copii cu Asociația HalVirág, sala de studio a casei de cultură

18:00 Carnaval pe gheață, Patinoarul orăşenesc

18:00 Gala dansului Popular, sala de teatru a casei de cultură

 Va colabora Ansamblul Hóvirág și Ansamblul Mayossa, Vaszi Levente, Vrencsán Anita,  muzicienii și cântăreții de la Coșnea

19:00 Concert Góbé, sala de teatru a casei de cultură

19:00 Alergare la Capela Sfânta Ana, cu pornire de la Gimnaziul Salamon Ernő

19:15 Aprinderea lumânării de advent, Piaţa Libertăţii

21:00 ConcertCover’n cover, Yourlivingroom

21:00 Party Karaoke, Mulligan Pub&Bistro

 

5 decembrie, luni

10:00 – 16:00 Ziua porților deschise la Fundația Pro Terra – pregătire decor din paie, Casa copiilor

10:00 Dezvoltare şi educaţie timpurie, pentru copii mici între vârsta de 1 – 3 ani, Centru Social Márton Áron (Str. Márton Áron nr. 22)

11:00 Ședința festivă a Consiliului Local, sala de conferința a Hotelului Mureș

12:00 Dezvoltare şi educaţie timpurie, pentru sugari între vârsta de 6 luni – 1 ani, Centru Social Márton Áron (Str. Márton Áron nr. 22)

16:00 Parada asociaţiilor şi fundaţiilor – plecare din faţa Casei de Cultură

17:00 Aşteptarea episcopului Sfântu Nicolae, scena mică din fața Gimnaziului Salamon Ernő

17:50 Joc de lumini, strada Márton Áron

17:30 Concert Republic, strada Márton Áron

21:00 Concert György Laci și formația, Yourlivingroom

 

6 decembrie, marți

10:30 Binecuvântarea vitraliilor, bisericii Sf. Nicolae

11:00 Pelerinaj - Slujbă festivă - Biserica Sf. Nicolae

14:00 Vocea mea – sala Karancsi Sándor

16:00 Concert festiv pentru copii – Școala Generală Vaskertes

17:00 Lansare de carte, Demjén Andrea: Gyergyószentmiklós a régészeti kutatások tükrében, Biblioteca Minicipală Gheorgheni

17:00 Cupa Sfântu Nicolae, ediția a IV-a – Campionat de floorball, sala de sport Basilides Tibor

18:00 Vernisaj de expoziție, Gál Éva Emese, Cafenea Rézlámpás

19:00 Concert Qvartetul Brassai, sala de teatru a casei de cultură

Comentarii

Pentru a putea adauga comentarii va rugam sa va autentificati(partea dreapta-sus a paginii).