Romania Turistica | 100% Turism Romanesc



Promovăm unități de cazare și oferte de sezon

Zilele Orașului Satu Mare

Postat de romaniaturistica

Ultima modificare: 25.05.2017 21:17 De catre: administrator

Judet: SATU MARE

Localitate: MUNICIPIUL SATU MARE

Data inceput: 26.05.2017

Data final: 28.05.2017

Vizualizari: 1136

Data adaugarii: -

Zilele orașului Satu Mare

Ediția a XXI-a, 2017

Loc de desfășurare: Piața 25 Octombrie

Organizator: Primăria Satu Mare

PROGRAMUL ZILELOR ORAȘULUI 2017 - EDIȚIA XXI-A

Zilele orașului Satu Mare., Ediția a XXI-a, 2017. 26 -28 Mai 2017.

Loc de desfășurare: Piața 25 Octombrie, Satu Mare.

Organizator: Primăria Municipiului Satu Mare.

Concerte si Recitaluri sustinute de Boney M, Dr. Alban., Andra, Lora, Voltaj, Trei Sud Est, Toth 

  

Piața 25 Octombrie

VINERI
12:00 - 16:00 probe de sunet 
17:00 - 18:00 Concert simfonic: Filarmonica Dinu Lipatti
18:00 - 18:10 Deschidere oficială cu reprezentanții orașelor înfrățite
18:10 - 19:00 Concert XXL Band 
19:00 - 19:45 Concert SHIFT
19:45 - 20:15Line Check Caramel
20:15 - 21:30 Concert CARAMEL
21:30 - 22:30 Concert DR ALBAN
22:30 - 22:45 Line Check 3 Sud Est 
22:45 - 24:00Concert 3 SUD EST

SÂMBĂTĂ: 
11:00 - 15:00 probe de sunet
16:00 - 16:30 Deschidere: Illés József - saxofon - Beregovo 
16:30 - 18:15 Miss Zilele Orașului Satu Mare
18:15 - 18:45 Concert - tenor Nagy Norbert
18:45- 19:30 Concert DJ PROJECT
19:30 - 19:45 Line Check Horia Brenciu Band
19:45 - 20:45 Concert HORIA BRENCIU BAND
20:45-21:15 Line Check Péter Szabó Szilvia
21:15 - 22:30 Concert Péter Szabó Szilvia
22:30-22:45 Line CheckVoltaj
22:45- 24:00 ConcertVOLTAJ
24:00-00:15 Artificii

DUMINICĂ: 
11:00 - 15:00 probe de sunet 
17:00 - 17:45 Concert LORA
17:45 - 18:15 Line Check Tóth Gabi
18:15 - 19:30 Concert TÓTH GABI
19:30 - 20:00 Line Check Andra
20:00 - 21:30 Concert ANDRA
21:30 - 22:00 Line Check Sounds of Boney M
22:00 - 23:30 Concert SOUNDS OF BONEY M

Piața Libertății

VINERI: 
17:00 - 18:00 Sofia Oros / Rareș Jucan / Școala de Arte / Passion 4 Salsa Moms
18:00 - 18:30 Ansamblurile INEDIT
18:30 - 19:10 Roxana Gheorghiu - Loredana Morar / Still și Still Junior / George Negrea
19:10 - 19:50 Florin Micaș / Street Dance cu Open Wings / Geta Govor
19:50 - 20:30 Cezar Petrovici și Varga Ioan / Urban Dance cu Crazy Dancers
20:30 - 21:40 Sorin Bălaj și Radu Lup / Loga Dance / Tavi Bud și Adina Hodișan
21:40 - 22:50 Florin Ștefan și Taraful de Muzică Arhaică
23:00 - 24:00 Gabriel Dorobanțu

SÂMBĂTĂ
16.30 - 17:00 Trandafirii Negri
17:00 - 17:30 Ansamblul ucrainean "Miculeanca"
17:30 - 18:00 Invitați speciali: Dia és Tibi / Csenger, Ungaria
18:00 - 18:30 Invitați speciali: Klaps si ArtDance - grupuri de dans din Rzezów, Polonia 
18:30 - 19:00 Egri Csodaszarvas
19:00 - 19:30 Ansamblul Țara Oașului
19:30 - 19:50 Bianca Rus
20:00 - 20:30 Petrică Zele
20:30 - 21:00 Ansamblul Nyíló Akác
21:00 - 21:30 Ansamblul Ceatăra cu Ana Holdiș Pop
21:40 - 22:20 Radu Ciordaș
22:20 - 23:00 Nicolae și Nicu Mureșan
23:00 - 00:00 Nicolae Furdui Iancu și grupul Crai Nou

DUMINICĂ
16:00 - 16:20 Ansamblul Doruri Sătmărene 
16:20 - 16:50 Invitați speciali: Ansamblul Folcloric "Új Figurás Tánccsoport"din Nyíregyháza
16:50 - 17:10 Ghiță Blidar
17:10 - 17:20 Ansamblul Doruri Sătmărene 
17:20 - 17:30 Ansamblul Folcloric Gemeinsam
17:30 - 18:10 Cristian Totpati și Romina Sârbe
18:10 - 18:40 Andrada Bârsăuan
18:40 - 19:10 Georgiana Marina
19:10 - 19:40 Maria Petca Poptean
19:40 - 21:20 Ansamblul Cununița cu Leontina Dorca și Carmen Sas
21:20 - 22:00 Ionela Moruțan
22:00 - 22:40 Petrică Mureșan
22:40 - 23:30 Fanfara 10 Prăjini

 

Programe culturale, de divertisment și sport

TÂRGUL MEȘTERILOR POPULARI: 
Peste 50 de standuri cu produse tradiționale vă așteaptă de sâmbăta în pasajul Corneliu Coposu, deschidere sâmbăta la ora 12, cu participarea standurilor orașelor înfrățite

TEATRUL DE NORD: 
Vineri, 19.00: Cină cu proști de Francis Veber - spectacol în afara abonamentelor
Sâmbătă, 19.00: Terecske de Carlo Goldoni - abonament Török István
Duminică, 11.00: Mosó Masa Mosodája - Casa Meșteșugarilor - în afara abonamentelor
Duminică, 16.00: Terecske de Carlo Goldoni - abonament Vándor András, 19.00 - abonament Nyiredi Piroska

CENTURA SĂTMARULUI LA BOX: deschidere oficială sâmbăta de la ora 14
Sâmbătă - duminică în sala Liceului cu Program Sportiv de pe str. Ioan Slavici, în organizarea AJ Box Satu Mare, Vointa Satu Mare, Olimpia Căuaș și DJST, cu participarea sportivilor din 20 de județe.

Crosul Tineretului: sâmbătă, ora 11, Bulevardul Transilvania
Organizator: Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean. Înscrierea concurenţilor este gratuită şi se va face în 27 mai, între orele 09,00 - 10.45, urmând ca startul să aibă loc la ora 11.00. Detalii despre traseu și alte informații: http://tiny.cc/crosul2017

Cursa Palatului / Tower Run: sâmbătă, 15.00, Palatul Administrativ (intrare dinspre platou): 
Competiție-premieră în regiune, se va organiza o cursă de alergare pe scările Palatului Administrativ, de la parter până la etajul 15, cronometrat, organizatori: Societatea Carpatină Ardeleană Satu Mare, Pro Racers și Asociația Multisalva, detalii în curând pe facebook!

Strong Man Satu Mare: duminica de la ora 15, în fața Catedralei Romano-Catolice
Competiție internațională cu participarea celor mai puternici oameni din 4 țări!

 

Caravana ISU: sâmbătă, în fața Catedralei Romano-Catolice
Prin caravana "Fii pregătit!", personalul ISU va organiza cursuri de pregătire a populației pentru acordarea de prim ajutor în situații de urgență. Centrul mobil este dotat cu toate echipamentele medicale și de prim ajutor, dispozitive portabile, inclusiv simulatoare!

 

Parada Florilor: duminică de la ora 9.30 - pornire din Grădina Romei
Cea de a IX-a ediţie a „Paradei Florilor" este organizată de Agenția de Protecția Mediului Satu Mare împreună cu Inspectoratul Școlar Județean. Alaiul vafi condus de un călăreț, urmat de bicicliști, majorete, fanfară, precum şi caruri alegorice împodobite cu flori, însoţiți de participanţi îmbrăcaţi în costume din materiale reciclabile, cadre didactice, preșcolari, elevi, cetățeni. Parada se va finaliza în fața Catedralei Romano-Catolice.

 

Concursuri pentru fotbaliști amatori:
Sâmbătă de la ora 13.00, în fața Gemelli Fast Food, competiție de fotbal cu probe accesibile pentru toate vârstele, concurs de duble (jonglerii) cu înscriere gratuită și premii incitante!

 

Concursul Pofticioșilor by Gemelli: 
Duminica de la ora 13.00, în organizarea Gemelli Fast Food, 2 concursuri destinate pofticioșilor: concurs de mâncat hamburger la viteză și concurs de mâncat picant - înscrierea este gratuită!

 

Principalele imbunătățiri față de anii precedenți: 
Locație: de joi, ora 20 se închide Piața Libertății, dar străzile Horea, Calea Traian, B-dul 1 decembrie 1918 vor fi libere pentru circulație
Comercianți: am redus numărul comercianților cu 30%: nu va fi fum de mici în fața scenei din Piața 25 Octombrie ci doar standuri de băuturi iar pasajul Coposu va fi mai aerisit, circulatie mai comodă
Patriotism local: pe când în anii precedenți, ponderea comercianților sătmăreni a fost de maxim 40% și suprafețele au fost umplute cu comercianți din alte județe, în acest an am crescut ponderea sătmărenilor la minim 60%, vom autoriza doar standurilor elegante și de calitate 
Vor fi interzise: comercializarea produselor "hamsii", muzica la standuri, se va verifica aplicarea unei folii sub standurile de produse alimentare, va fi interzisă împrăştierea uleiului pe jos şi în sistemul de canalizare

Comfort de eveniment: în premieră la Satu Mare, similar cu alte festivaluri, vor fi amplasate toalete ecologice de tip container în 3 locaţii din oraş şi toalete moderne care vor acoperi tot spaţiul de desfăşurare al evenimentului din acest an, comercializarea brizbrizurilor (jucării, blană, geci de piele sau alte obiecte de artizanat) va fi interzisă. Calea Traian si str. 1 Decembrie vor fi libere iar str. Al Ioan Cuza se va folosi pentru parcarea automobilelor de transport mărfur

Comentarii

Pentru a putea adauga comentarii va rugam sa va autentificati(partea dreapta-sus a paginii).